+90 850 4 663 663

LOJİSTİK HABERLERİ TÜRKİYE, LOJİSTİKTE 160 ÜLKE ARASINDA 34’ÜNCÜ

TÜRKİYE, LOJİSTİKTE 160 ÜLKE ARASINDA 34’ÜNCÜ

türkiye, lojistikte 160 ülke arasında 34’üncü

Dünya Bankası tarafından 160 ülkenin lojistik performanslarının incelendiği 'Lojistik Performans İndeksi 2016' (LPI) Raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye 3,15 puanla 34'üncü sırada yer aldı. Sıralamada lojistiği büyümede stratejik sektör olarak benimseyen Almanya 4,23 puanla tekrar birinci olurken, Lüksemburg 4,22 puanla ikinci, İsveç de 4,20 puanla üçüncü sırada yer aldı. Suriye ise 1,60 puanla son sırada yer aldı. İlk 10'da yer alan diğer ülkeler ise Hollanda, Singapur, Belçika, Avusturya, İngiltere, Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya, yazılı bir açıklama yaparak, 2016 yılı Dünya Bankası Lojistik Performans İndeksi'ni değerlendirdi. Raporun dünyadaki yaklaşık bin lojistik profesyonelden anket yoluyla toplanan nitel verilere dayanarak oluşturulduğunu kaydeden Maya, puanlamanın ise 6 ölçüt üzerinden gerçekleştirildiğini anlattı. Maya, bu kriterleri gümrük ve sınır işletmelerinin etkinliği, ticaret ve taşımacılık altyapısının lojistik açıdan kalitesi, rekabetçi fiyatlarla sevkiyatların düzenlenmesinin kolaylığı, lojistik hizmetlerin kalitesi ve rekabetçiliği, sevkiyatların takibi ve izlenebilmesi ile sevkiyatların alıcıya zamanında ulaşması olarak sıraladı.

"Türkiye, rekabetçi fiyatlar ile sevkıyat noktasında başarılı bir performans sergiledi"

2016 yılında yayınlanan raporda, Türkiye'nin rekabetçi fiyatlar ile ürünün zamanında sevkiyatı noktasında başarılı bir performans sergilediğinin görüldüğünü ifade eden Maya, önümüzdeki süreçte Türkiye'nin daha üst sıralara tırmanabilmesi adına özellikle sevkiyatların izleme ve takip edilebilirliği noktasında daha çok teknoloji odaklı yenilikçi çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Kriterler üzerinden Türkiye lojistik sektörünü değerlendiren Maya, gümrük işlemlerinin verimliliği alanında Türkiye'nin istikrarlı performans gösteren ülkeler sınıfında bulunduğunu bildirdi. Rapora göre, ülkelerin birkaç dilimde incelendiğini aktaran Maya, "Türkiye, ticaret ve taşımacılık ile ilgili altyapının kalitesi alanında birinci dilime çok yakın bir puan alarak altyapı kalitesi iyiye yakın olarak değerlendirilen ülkeler sınıfında yer alıyor. En iyi olduğumuz noktalardan birisi olarak rekabetçi fiyatla sevkiyat gönderebilme kolaylığı kriteri gösterilmektedir. Türkiye burada da yine birinci dilime yakın bir puanla 'uygun fiyatla sevkiyat gönderebilme kolaylığı' noktasında iyiye yakın olarak değerlendirilmiştir" dedi.

"Ülkemiz lojistik sektörünün artık dünya liginde üst sıralara hızlıca çıkacağı aşikardır"

Lojistik hizmetlerin yeterliliği ve kalitesi kriterinde de Türkiye'nin yine istikrarlı performans gösteren ülkeler sınıfında, ikinci dilimde yer aldığı bilgisini veren Maya, bu alanda yapılacak yeni yatırımlarla Türkiye'nin birinci dilime adını yazdırması gerektiğini kaydetti.

Maya, "Kalitenin rekabetçi fiyatlarla birleşmesi halinde ülkemiz lojistik sektörünün artık dünya liginde üst sıralara hızlıca çıkacağı aşikardır" ifadesini kullandı.

Sevkiyatların izlenme ve takip edilebilirliği alanında da Türkiye'nin 2016'da istikrarlı performansını sürdürdüğünün görüldüğünü belirten Maya, alıcılara zamanında ulaşan sevkiyatların sıklığı alanındaki kritere göre, Türkiye'nin sevkiyatların alıcılara sıklıkla zamanında ulaştığı ülke konumunda olduğunu dile getirdi. Maya ayrıca, Türkiye lojistik sektörünün sahip olduğu alt yapısı, yetişmiş insan kaynağı, bulunduğu coğrafi konumu ve hızla büyüyen güçlü ve istikrarlı ekonomik yapısı itibari ile genç ve dinamik bir sektör olma avantajını ilerleyen süreçlerde daha etkin ve verimli kullanarak LPI sıralamasında üst sıralara yerleşeceğini vurguladı.

Öte yandan Türkiye'yi komşu ülkelerle de karşılaştıran Maya şu bilgileri verdi:

"Komşu ülkelerin sıralamasına bakıldığında Yunanistan'ın 3,24 genel LPI puanı alarak 47'nci, Bulgaristan'ın 2,81 puanla 72'nci ve Rusya Federasyonu'nun ise 2,57 puanla 99'uncu sırada yer aldığı görülmektedir. Bu puanlarla Türkiye'nin lojistik sektöründe bölgesinde ön sıralarda yer aldığını söylemek mümkün."İthalatta alınan ordino ücreti kaosa yol açtı. Taşıyan ve taşıtan hükümet nezdinde girişimlere baş...

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen III. Ulusal Liman Kongresi &ldqu...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kontrolüne tabi bazı ürünlerin girişinde yetkili gümrük id...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Aktif olarak gümrük işlemi yürütü...

Hepsini Oku »

 
NakliyeBorsasi.net - YÜK VE NAKLİYE BORSASI - NAKLİYECİLER SİTESİ/PLATFORMU


NakliyeBorsasi.NET, Türkiye ve Balkanların en büyük yük ve nakliye nakliyeciler sitesi/platformu. İthalatçı ve ihracatçı firmların, nakliyat ve lojistik firmalarıyla buluştuğu, bilgi alışverişi yaptığı, binlerce yük ve boş araç ilanı sunduğu, en verimli nakliye portalıdır.horoz lojİstİk kargo hİzmetlerİ ve tİc. a.Ş. logo

Şirket türü: Nakliyat şirketi / Nakliyeci
Şehir: 34850 İstanbul,
Ülke:TR - Türkiye

gÜrallar kİremİt turİzm ve madencİlİk a.Ş. logo

Şirket türü: İthalatçı-İhracatçı Şirketi
Şehir: 43000 Kütahya,
Ülke:TR - Türkiye


NakliyeBorsası.NET
Tel: +90 850 4 663 663
Fax: +90 212 310 46 95
Skype: nakliyeborsasi
İrtibat İçin Elektronik Posta:
admin@nakliyeborsasi.net
info@cargoagent.net
Facebook: Nakliye Borsasi
Google +: Nakliye Borsasi

Hafta içi hergün 09.00-18.00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) 2007-2013 NakliyeBorsası.NET