+90 850 4 663 663

LOJİSTİK HABERLERİ SARP SINIR KAPISI 1.309 TIR GEÇİŞİYLE REKOR KIRDI

SARP SINIR KAPISI 1.309 TIR GEÇİŞİYLE REKOR KIRDI

sarp sinir kapisi 1.309 tir geÇİŞİyle rekor kirdi

Sarp Sınır Kapısı rekor çıkış rakamlarına ulaştı. Kapıdan bir günde 825’i çıkış, 484’ü giriş olmak üzere toplam 1.309 Tır geçiş yaptı. UND, Sarp Sınır Kapısı’ndaki geçiş sayılarının artmasının Türkiye’nin transit konumunu güçlendirdiğini belirterek, “Ülkemizden geçen Orta Koridor’un da güç kazanması sağlanmıştır” dedi.

UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği), Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanın rekor geçiş sayıları ile ilgili bir açıklama yaparak, bu artışın Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar ve gayretlerin sonucu gerçekleştiği belirtildi.

UND tarafından yapılan açıklamada; pandemi öncesinde, Türkiye’den Gürcistan ve Orta Asya ülkelerine ortalama 450 civarında ihracat yönünde çıkış gerçekleştiği belirtilirken, Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün yoğun çabaları sayesinde, 26 Mayıs 2024 tarihinde, Türkiye’den Gürcistan’a ihracat çıkışlarda rekor kırıldığı aktarıldı.

Türkiye’den Gürcistan’a 825 araç çıkışı, Gürcistan’dan Türkiye’ye ise 484 araç girişi olduğu bilgisini paylaşan UND, “Ülkemizin Orta Koridor’daki konumunun güçlendirilmesi için, bu sayının daha da arttırılması, taşımacılık alanında dijital ve kolaylaştırıcı sistemlerin uygulamaya konması gerekiyor.” dedi.

Stratejik öneme sahip

Sarp Sınır Kapısı’nın, pandemi ve dünyada yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmeler ile ülkemizin en önemli ve stratejik sınır kapılarından biri haline geldiği belirtilen açıklamada, “Öncelikle pandemide, Orta Asya ülkelerine ulaşımda en önemli transit ülke konumunda olan Türkmenistan’ın, sınır kapılarını kapatmasıyla, büyük bir taşımacı yoğunluğu Güney Koridoru’ndan, Kuzey Koridoru’na yönelerek, Sarp Sınır Kapısı’nı tercih etmeye başladı. Türkmenistan’ın, pandemi sonrasında sınır kapılarını açmasına rağmen, bölge ülke taşımacıları, Sarp sınır kapısını kullanmaya devam ediyor.” denildi.

Sarp artan trafiğe cevap verdi

“Sarp Sınır Kapısı, Rusya ve Ukrayna savaşı sonrası, sınır kapısına yönelen ikinci bir aşırı yoğunluğu göğüslerken. Avrupa Birliği’nin ülkeye girişini yasakladığı Rusya ve Belarus taşıtları, tamamıyla Sarp Sınır Kapısı’nı kullanmaya başlamış, Ukrayna taşıtları da, ticaret ve taşımacılığın arttığı Gürcistan ve Azerbaycan’a ulaşmak için Sarp Sınır Kapısı’nı tercih ediyor.” denilen açıklamada, Avrupa Birliği’nin, Orta Asya ülkelerine ticaret ve ulaşımı arttırmayı hedeflerken, Orta Koridoru, ana transit geçiş noktası olarak belirlediğinin de altı çizildi.Geçiş Belgesi Otomasyon Sisteminden (GEBOS) alınan veriler üzerinde yapılan incelemelere istinaden;Döne...

Bulgaristan Başbakanı Dimitar Glavçev ve beraberindeki İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, Bölgesel Kalkı...

İtalya Geçiş Belgelerinin tükenmiş olması ve artan ihracat talebi doğrultusunda İtalya Ödül Belgel...

Avusturya iç sınırlarındaki geçici sınır geçişlerini yeniden uygulamaya koymuştur. (Önceki duy...

Hepsini Oku »

 
NakliyeBorsasi.net - YÜK VE NAKLİYE BORSASI - NAKLİYECİLER SİTESİ/PLATFORMU


NakliyeBorsasi.NET, Türkiye ve Balkanların en büyük yük ve nakliye nakliyeciler sitesi/platformu. İthalatçı ve ihracatçı firmların, nakliyat ve lojistik firmalarıyla buluştuğu, bilgi alışverişi yaptığı, binlerce yük ve boş araç ilanı sunduğu, en verimli nakliye portalıdır.horoz lojİstİk kargo hİzmetlerİ ve tİc. a.Ş. logo

Şirket türü: Nakliyat şirketi / Nakliyeci
Şehir: 34850 İstanbul,
Ülke:TR - Türkiye

ankara horoz lojİstİk kargo hİz. ve tİc. a.Ş. logo

Şirket türü: Nakliyat şirketi / Nakliyeci
Şehir: 06000 Ankara,
Ülke:TR - Türkiye


NakliyeBorsası.NET
Tel: +90 850 4 663 663
Skype: nakliyeborsasi
İrtibat İçin Elektronik Posta:
admin@nakliyeborsasi.net
info@cargoagent.net
Facebook: Nakliye Borsasi
Google +: Nakliye Borsasi

Hafta içi hergün 09.00-18.00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) NakliyeBorsası.NET