+90 850 4 663 663

LOJİSTİK HABERLERİ GEÇİŞ REKORU KIRILDI:TIR KUYRUĞU ÇİLESİ SONA MI ERİYOR?

GEÇİŞ REKORU KIRILDI:TIR KUYRUĞU ÇİLESİ SONA MI ERİYOR?

geçiş rekoru kırıldı:tir kuyruğu çilesi sona mı eriyor?

Türkiye’nin ardından Bulgar tarafının da sınırda ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri tamamlamasıyla, Kapıkule ve Hamzabeyli'den günlük çıkış yapan TIR sayısı, geçen hafta ilk kez 2 bine ulaştı.
 Her iki kapıdan araç geçişleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40’a yakın arttı.

DÜNYA’ya konuşan UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, nakliyecinin Avrupa sınırında yıllardır kanayan yarası olan kuyruk çilesinin bittiğini, çıkış yapmak için sınıra gelen araçların beklemeden geçtiğini duyurdu. Kapıkule'den çıkışlar günlük bin 330'a, Hamzabeyli'den ise 640'a kadar çıktı. Şener, günlük çıkış yapan TIR sayısını ilk etapta 2 bin 500, ardından 3 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Karayolu ihracat taşımalarında Avrupa’ya çıkış kapısı olan Bulgaristan’dan geçiş rekoru kırıldı. Türkiye’nin ardından Bulgar tarafının da sınırda ihtiyaç duyulan iyileştirmelerin yapılmasıyla, Kapıkule ve Hamzabeyli’den günlük çıkış yapan TIR sayısı geçen hafta ilk kez 2 bine ulaştı.

UND yetkilileri, Avrupa sınırında yıllardır nakliyecinin kanayan yarası olan kuyruk çilesinin bittiğini, çıkış yapmak için sınıra gelen araçların beklemeden geçtiğini duyurdu. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) resmi web sitesi üzerinden yapılan duyuruda Türkiye-Bulgaristan sınır kapıları kullanılarak yapılan ihracat araç geçiş sayılarının günlük ortalama bin 500 seviyelerinden iki bine ulaştığı belirtildi. Açıklamada, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında çıkış yapmak üzere bekleyen araç bulunmadığına vurgulanarak, “İhracatımızın hızlı akışının sağlanması amacıyla üyelerimizin gümrük işlemlerini tamamlamış araçlarını bir an önce çıkış yapmak üzere sınır gümrük idarelerine yönlendirmeleri önem arz etmektedir” uyarısı yapıldı. UND, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı sınır kapılarında yaşanan beklemeler ve dönem dönem 20 km’ye kadar çıkabilen TIR kuyruğu sorununu aşmak için bir süredir önemli çalışmalar yürütüyordu. Bu çalışmaların sonucunda en önemli sınır kapılarından olan Kapıkule’den çıkan araç sayısı 900’lerden bin 100’lere kadar çıkarılmıştı. Hamzabeyli’den ise günlük en fazla 400 araç girebiliyordu.

DÜNYA’ya özel açıklamalarda bulunan UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, Bulgar tarafının da geçiş sürecini hızlandıran çalışmalar yapmasıyla Kapıkule’den çıkışların 1330’a, Hamzabeyli’den ise 640’a ulaştığını söyledi.

Geçen yılın yüzde 40 üstünde

Şener, “Cuma ve cumartesi akşamları ihracat taşımalarının en yoğun yapıldığı günler olur. Cuma ve cumartesi günleri oluşan sıra hafta içine sarkardı. Ancak geçen haftasonu bekleyen hiç araç kalmamıştı. Son bir haftada 2 bini bulduk. 2020’nin aynı dönemine göre geçen hafta Bulgar sınır kapılarından çıkış sayımız yüzde 40 arttı” dedi. Hedef; günlük 3 bin geçiş Fatih Şener, hedeflerinin iki Bulgar sınır kapısından günlük çıkış yapan TIR sayısını ilk etapta 2 bin 500, ardından 3 bine çıkarmak olduğunu söyledi. Şener, “Türkiye tarafında frigo araçların karbondiyoksit kontrolüne girmeden geçiş yaptıkları ayrı bir koridor yapılmıştı. Bunun Bulgar tarafında da yapılmasını bekliyoruz. Karşı taraf da bunu yaparsa günlük 250, 300 araçlık artış da oradan bekliyoruz” dedi. Şener, son günlerde sınır geçişlerinde sağlanan iyileştirmeler için Türkiye ve Bulgaristan gümrük idarelerine sektör adına teşekkür ederek, şöyle devam etti: “Sınır kapılarında bu iyileştirmelerin yapılmasında Edirne Valisi ve gümrük yetkililerin önemli çalışmaları oldu. Özellikle Ticaret Bakan Yardımcımız Rıza Tuna Turgay, son 6 ayda 6 kez kapıya gitti. UND’nin muadili Bulgar nakliye derneğinin de bu konuda önemli katkısı oldu.”Mahmutbey Gişeleri öncesi her iki yönde de bulunan denetim istasyonlarının girişlerine EDS sistemi kuruldu ve ...

Ülkeler arasında en ufak bir krizde darbeyi önce taşımacı yiyor. Bu kez de öyle oldu. Rusya’dan G&u...

Mersin Uluslararası Limanı'nda yarın Bakan Karaismailoğlu'nun katılımıyla başlaması planlanan genişletme ç...

Ulaşım görevi gören bütün motorlu taşıtların bir yolcu taşıma sınırı vardır, aynı şekilde yük t...

Hepsini Oku »

 
NakliyeBorsasi.net - YÜK VE NAKLİYE BORSASI - NAKLİYECİLER SİTESİ/PLATFORMU


NakliyeBorsasi.NET, Türkiye ve Balkanların en büyük yük ve nakliye nakliyeciler sitesi/platformu. İthalatçı ve ihracatçı firmların, nakliyat ve lojistik firmalarıyla buluştuğu, bilgi alışverişi yaptığı, binlerce yük ve boş araç ilanı sunduğu, en verimli nakliye portalıdır.limanlı lojistik hizmetleri san.tic.ltd.sti. logo

Şirket türü: Nakliyat ve Spedisyon şirketi/Lojistik
Şehir: 35000 İzmir,
Ülke:TR - Türkiye

omsan lojistik  a.Ş. logo

Şirket türü: Nakliyat şirketi / Nakliyeci
Şehir: Ankara,
Ülke:TR - Türkiye


NakliyeBorsası.NET
Tel: +90 850 4 663 663
Skype: nakliyeborsasi
İrtibat İçin Elektronik Posta:
admin@nakliyeborsasi.net
info@cargoagent.net
Facebook: Nakliye Borsasi
Google +: Nakliye Borsasi

Hafta içi hergün 09.00-18.00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) 2007-2019 NakliyeBorsası.NET