+90 216 250 39 11

LOJİSTİK HABERLERİ TESTİ GEÇEMEYEN ÜRÜN, SINIRLARIMIZDAN GİREMEYECEK

TESTİ GEÇEMEYEN ÜRÜN, SINIRLARIMIZDAN GİREMEYECEK

testi geçemeyen ürün, sınırlarımızdan giremeyecek

Güvenirliliğinden şüphe duyulan ithal mallar yurda girişlerinden önce laboratuvarlarda test edilecek. Kontrolden geçmesi muhtemel ürünler arasında cep telefonu, oyuncak, ayakkabı, led ampuller, televizyon, klima, buzdolabı ve çamaşır makinesi bulunuyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin talimatıyla güvenirliğinden şüphe duyulan ithal malların yurda girişinden önce laboratuvarlarda test edilmesine yönelik uygulama hayata geçirilecek. Ekonomi Bakanlığı, ithalatta ürün güvenliği denetimlerini yeni bir aşamaya taşıyor. Türkiye'nin ürün güvenliği mevzuatı; üreticinin, üretim aşamasında veya sonrasında ürünlerin güvenlik testlerini yapmasını, ürünlere test yapıldığını bildiren uygunluk işaretinin (CE işareti gibi) basılmasını ve yalnızca testleri yapılmış, güvenli ürünlerin piyasaya sunulmasını öngörüyor.
Bu denetimleri, Ekonomi Bakanlığı teşkilatı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) gerçekleştiriyor.
Ürün güvenliği denetimlerinde Avrupa Birliği (AB) ile aynı mevzuatı uygulayan Türkiye, ithal ürünlere yönelik denetimlerde özellikle Uzakdoğu'dan gelen ürünlere ilişkin uygunluk beyanı veya test raporlarında doğru olmayan belgelerle sıkça karşılaşıyor.

İşaretliler de dahil

Şüphe halinde belgeyi düzenleyen kuruluşla temasa geçerek raporun doğruluğunu teyit eden TSE veya Ekonomi Bakanlığı'nca, son 1.5 yılda 70'in üzerinde doğru olmayan rapor tespit edildi.
Söz konusu ürünlerin yüzde 90'ının Çin mallarından oluşması nedeniyle doğru olmayan raporlar Çince özetleriyle birlikte Türkiye'nin Pekin Ticaret Müşavirliği kanalıyla Çin makamlarına iletildi.
Bu gelişmeler üzerine harekete geçen Ekonomi Bakanlığı güvenirliğinden şüphe duyulan ithal ürünlerin yurda girmeden önce laboratuvarlarda test edilmesine yönelik uygulamayı hayata geçirmeye karar verdi. Tüketicilerin can ve mal güvenliğini korumak için bundan böyle riskli görülen CE işaretli ürünler de teste gönderilecek. Bunlar laboratuvarda test edildikten sonra ithal edilebilecek. Bu sayede güvensiz ürünlerin yanlış test raporları kullanılarak ithal edilmesinin önüne geçilecek. Uygulama ağırlıklı olarak tüketici ürünlerini kapsıyor.
Ürünlerin yıllık ithalat tutarı, geçen yıl itibariyle 7.7 milyar dolara ulaşırken, test edilecek ürünler arasında cep telefonu, oyuncak, ayakkabı, ampul, televizyon, klima, buzdolabı, çamaşır makinesi yer alıyor.Araç, ödeme turnikesine girdiğinde çekicinin plakasını okuyor. Çıkışta da dorsenin plakasını g...

UND, lojistik kuruluşlarına Kapıkule Sınır Kapısında ihracat yönünde 13 km, ithalat yönünde 1 km; Ha...

Bakan Tüfenkçi, “Gümrükleri tarıyoruz, mevzuatı da sadeleştirerek özellikle mevzuat a&c...

Hepsini Oku »

 
NakliyeBorsasi.net - YÜK VE NAKLİYE BORSASI - NAKLİYECİLER SİTESİ/PLATFORMU


NakliyeBorsasi.NET, Türkiye ve Balkanların en büyük yük ve nakliye nakliyeciler sitesi/platformu. İthalatçı ve ihracatçı firmların, nakliyat ve lojistik firmalarıyla buluştuğu, bilgi alışverişi yaptığı, binlerce yük ve boş araç ilanı sunduğu, en verimli nakliye portalıdır.
NakliyeBorsası.NET
Tel: +90 216 250 39 11
Fax: +90 212 310 46 95
Skype: nakliyeborsasi
İrtibat İçin Elektronik Posta:
admin@nakliyeborsasi.net
info@cargoagent.net
Facebook: Nakliye Borsasi
Google +: Nakliye Borsasi

Hafta içi hergün 09.00-18.00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) 2007-2013 NakliyeBorsası.NET