+90 850 4 663 663

LOJİSTİK HABERLERİ SÜRÜCÜ SIKINTISI HAD SAFHADA, BULGARLAR KAMYON YAKTI

SÜRÜCÜ SIKINTISI HAD SAFHADA, BULGARLAR KAMYON YAKTI

sürücü sıkıntısı had safhada, bulgarlar kamyon yaktı

 

Avrupa Birliği’nde geçtiğimiz yıl büyük tartışmalara sebep olan Mobility paketi üye ülkeleri ikiye böldü. AB ülkeleri oylamadan hemen önce yeni kuralların ertelenmesini öngören bir açık mektupla tepkilerini ortaya koydu.
Avrupa Parlamentosu (AP), Mobility Paketi 1 olarak bilinen ve Avrupa birliği taşımacılık dünyasında büyük tartışmaları da beraberinde getiren teklifler konusundaki kilitlenmeyi ortadan kaldırdı ve ticari karayolu taşımacılığı için pazarın işleyişiyle ilgili kilit raporları onayladı.

Ancak bu paketten rahatsız olan AB ülkeleri oylamadan hemen önce yeni kuralların ertelenmesini öngören bir açık mektupla tepkilerini ortaya koydular.

Bulgaristan (AEBTRI),  İrlanda (IRHA)  Latvia (LATVIJAS AUTO), Litvanya (LINAVA) Macaristan (MKFE), Romanya (UNTRR)  Polonya (ZMPD) gibi Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin taşımacılık sivil toplum kuruluşlarının imzaladığı mektupta kaotik senaryoların ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Taşıma Hizmetlerinde Maliyet Artışı Bekleniyor

Mektupta geçen bazı ifadeler şu şekilde yer aldı: “Mevcut Mobility Package 1, ciddi bir şekilde dikkate alınmadan kabul edilirse, hem Avrupa vatandaşları hem de işletmeler üzerindeki etkisi önemli ölçüde negatif olacaktır. Pakette spesifik olarak, nakliyeciler için operasyon maliyetini artıracak uluslararası karayolu taşımacılığı pazarlarına erişim ve buna bağlı olarak, ulaşım hizmetleri ve ürün maliyetlerinde yeni fiyatlar getirmenin yanı sıra genel Avrupa ekonomisini de etkileyecek yeni kısıtlamalar var. Elbette Avrupa'da işletmecilerin daha az fırsat sunan belirli ulusal pazarlara dönmesiyle farklı AB Üye Ülkeleri arasında mal taşımakta Avrupa'da karayolu taşımacılığı işletmecilerinin kat etmesi gereken daha az rekabet olacak.
Güvenli Park Alanı İhtiyacında Bütün Taraflar Hemfikir

Mektubun bir diğer önemli kısmında ise sorunlar şu şekilde ifade edilmiş: “En önemlisi, sosyal gündemin hedeflediği unsurlar paket tarafından yerine getirilmeyecek ve sürücülerin çalışma koşulları iyileşmeyecektir. Aynı AB Üye Ülkeleri arasında çapraz ticaret ve ikili taşımacılık gerçekleştiren sürücüler, sosyal haklar ve ücretler bakımından eşit düzeyde olmayacaktır. AB Üye Ülkelerinde çalışan bazıları da binlerce kilometre geriye eve gitmeye ve sadece kamyonların eve dönüş kuralına uymak için haftalarca direksiyon başında olmaya zorlanacaklardır. En son Avrupa Komisyonu’nun çalışmasına göre, güvenli ve güvenli park etme altyapısına ihtiyaç var. Mobility Package ile ilgili müzakerelerin yanlış yöne girilmesi önerilen sürüş ve dinlenme ile ilgili kurallarına uyulmasına imkansız olmasıyla başladı.”

IRU’dan Anlaşmaya Tepki

IRU tarafından mükemmel olmaktan uzak olarak ifade edilen uzlaşmalar, tartışmaların ilerlemesine izin veriyor. Bu tekliflerin daha da geliştirilmesi için üçlü görüşmelerin yapılacağı ifade ediliyor.

IRU’nun AB’deki faaliyetlerini yürüten Matthias Maedge konuyla ilgili şunları söyledi: “AP, yaklaşmakta olan ekibin bu dosyalar üzerinde sıfırdan başlamasını sağlamak için hiçbir ilgi göstermedi ve buna saygı duyulması gerekiyor. Potansiyel olarak, birkaç yıl daha fazla belirsizlik ve bir ulusal çözüm bağlantısından kaçınılması olumludur. Bununla birlikte, AP’nin görüşleri özellikle güçlü değil ve birçok soruyu cevapsız bırakıyor.”

Yolcu taşımacılığı için, bazı özel kayıt kuralları güvence altına alınsa bile sonuç hayal kırıklığı yaratıyor. Şehirlerarası turizm için özel sürüş ve dinlenme zamanı kuralları sağlama şansı kaçınılmaz ve önümüzdeki iki yıl içinde bu durumu değerlendirme ve düzeltme olasılığı sadece bir vaat.

Avrupa Sürücü Sorunu Üst Seviyede

AP’nin şoförlere verdiği destek, her dört haftada bir haftalık düzenli dinlenmelerini evde geçirme hakkı veriyor. Bununla birlikte, haftalık dinlenme sürelerindeki daha az esnekliğin verimsiz olacağı düşünülüyor.

Farklı görüşlere saygı duymakla birlikte - endüstri düzeyinde de dahil olmak üzere - bazı ayrıntılara ilişkin olarak IRU, güvenli ve emniyetli kamyon park alanlarının önemini vurgulayan önemli değişikliklerin reddedildiğine üzüldüğünü duyurdu. IRU, yasa koyucuları, AB ağı boyunca bir sonraki yasama meclisinde güvenli ve emniyetli kamyon park etme alanlarının sayısını artırmak için daha güçlü destek sağlamaya çağırıyor.

Avrupa karayolu taşımacılığı sektörü, sürücü pozisyonlarının yüzde 20'si boş durumda, son yılların en kronik profesyonel sürücü kıtlığıyla karşı karşıya olduğunun altı çiziliyor.

Bulgar Taşımacılar Protesto İçin Kamyon Yaktı

Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti olan Plovdiv’deki kara yolu nakliyecileri, Mobility Paketi’ni oylamaya karşı protesto işareti olarak 4 Nisan’da bir kamyonu ateşe verdi. Daha önce, Brüksel ve Strazburg'daki AP binalarının önündeki protestolardan sonra Bulgar karayolu taşımacılarının eylemi, yeni düzenlemenin kabul edilmesi halinde Bulgaristan'daki taşımacılık sektörünün imha olacağını ifade ediyor.Türkiye-Fransa Ulaştırma Çalışma Grubu II. Toplantısı, Mersin Deniz Ticaret Odası ev sahipliğinde gerç...

 İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Alsancak Limanı ile İtalya arasında bir yıldan beri yapılamayan R...

 Türkiye ile Gürcistan arasında sefere konulan ilk ihracat treni, Erzurum Palandöken Lojistik Merkez...

TCDD Taşımacılık AŞ ile Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi arasında imzalanan mutabak...

Hepsini Oku »

 
NakliyeBorsasi.net - YÜK VE NAKLİYE BORSASI - NAKLİYECİLER SİTESİ/PLATFORMU


NakliyeBorsasi.NET, Türkiye ve Balkanların en büyük yük ve nakliye nakliyeciler sitesi/platformu. İthalatçı ve ihracatçı firmların, nakliyat ve lojistik firmalarıyla buluştuğu, bilgi alışverişi yaptığı, binlerce yük ve boş araç ilanı sunduğu, en verimli nakliye portalıdır.omsan lojistik  a.Ş. logo

Şirket türü: Nakliyat şirketi / Nakliyeci
Şehir: Ankara,
Ülke:TR - Türkiye

gÜrallar kİremİt turİzm ve madencİlİk a.Ş. logo

Şirket türü: İthalatçı-İhracatçı Şirketi
Şehir: 43000 Kütahya,
Ülke:TR - Türkiye


NakliyeBorsası.NET
Tel: +90 850 4 663 663
Fax: +90 212 310 46 95
Skype: nakliyeborsasi
İrtibat İçin Elektronik Posta:
admin@nakliyeborsasi.net
info@cargoagent.net
Facebook: Nakliye Borsasi
Google +: Nakliye Borsasi

Hafta içi hergün 09.00-18.00 saatleri arası bize ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) 2007-2013 NakliyeBorsası.NET